חוק הסליקה האלקטרונית

במהלך 2016 החלה אחת הרפורמות המעניינות בשוק ההון הישראלי: חוק הסליקה האלקטרונית נכנס לתוקף ובכך  מקדם את סליקת הצ'קים בישראל ומצעידה לרמה המקובלת בעולם.

החוק מאפשר מעבר מסליקה פיזית של צ'קים לסליקה אלקטרונית: כלומר, קליטה פיזית של הצ'קים בבנק בו מוצג הצ'ק לפירעון, ושליחה של קובצי תצלומים של הצ'קים לבנק הנמשך (בו מתנהל החשבון שממנו נמשך השיק), במקום את הצ'קים עצמם.

חוק הסליקה האלקטרונית מיושם במספר פעימות:
עד אוגוסט 2016 צ'קים הופקדו בסניף הבנק של הלקוח, במכונות אוטומטיות ועל ידי סריקת צ'קים של לקוחות מאותו הבנק של המפקיד.
בזכות חוק סליקה אלקטרונית של צ'קים מתאפשר מתן שירותי בנקאות זולים, חדשניים, נוחים ומהירים יותר עבור ציבור הלקוחות, והלקוח יכול להפקיד צ'ק ללא צורך בהגעה לסניף באמצעות הפקדה באפליקציה הבנקאית או צ'ק סרוק וכן כאשר צ'ק חוזר הוא מועבר ללקוח כמדיה סרוקה ולא כצ'ק פיזי.
בעתיד הלא מאוד רחוק, אנו מאמינים כי המכשיר הסלולרי שלנו יתפקד כארנק דיגיטלי באופן מלא והתשלום בצ'קים יעשה באמצעותו כצ'ק דיגיטלי כאשר המסופים בבתי העסק ידעו לתמוך בתהליך. ישנה אירוניה מסוימת בזה שדווקא הצ'קים, אחד מאמצעי התשלום הוותיקים בעולם, יהפכו לחלוצי התשלומים הדיגיטליים.

בעולם המהפכה כבר מתרחשת: בארה"ב לדוגמא, 61% מסך העסקאות מבוצעות באמצעות צ'ק דיגיטלי.

לחוק הסליקה האלקטרונית מספר רב של יתרונות:
בנק ישראל ירוויח מהשינוי מעצם צמצום עלויות המסלקה המרכזית בין הבנקים: הבנקים יחסכו עלויות שינוע, מיון, תיוק של הצ'קים וכוח אדם (המגיעות, על פי הערכות לעשרות מיליוני שקלים בשנה ל- 5 הבנקים הגדולים).

היתרון המשמעותי עבור בית העסק הינו בקיצור זמן הזיכוי של הצ'ק משלושה ימי עסקים ליום אחד ממועד הצגתו בבנק.

חזרת צ'קים

  • עד לחודש נובמבר 2017, בעת חזרת צ'ק הבנק היה שולח את הצ'ק הפיזי למפקיד הצ'ק
  • מנובמבר 2017, המפקיד מקבל הודעה על חזרת הצ'ק וכן פלט של צ'ק ממוחשב.
    ההודעה על צ'ק חוזר כוללת את פרטי הצ'ק, (בנק, סניף, חשבון, מס' צ'ק) סכום הצ'ק וסיבת החזרה. בשלב ההודעה לא מתקבל צילום של הצ'ק.
    פלט של צ'ק ממוחשב ניתן להפיק באמצעי המדיה השונים – בסניפים ובאתר האינטרנט ע"י מפקיד הצ'ק בלבד. הוא יופק לפי דרישת הלקוח, כאשר הוא כולל בין היתר, את כל סיבות הסירוב, תמונה קריאה של הצ'ק שנסרק משני צדדיו ופרטים נוספים.
  • לאחר הפקת פלט של צ'ק ממוחשב לא ניתן לבצע הפקדה חוזרת של השיק.
  • פלט של צ'ק ממוחשב שמתקיימים לגביו הוראות הדין ייחשב לצ'ק  ויהיה קביל בהליך משפטי.
    כל המידע לגבי הפלטים מועבר ללשכות ההוצאה לפועל.

 

האמור כפוף לחוק סליקה אלקטרונית של צ'קים, התשע"ו-2016 ותקנותיו וכן לנהלי הבנק בנושא

טופס יצירת קשר מהיר שדה חובה מסומנים ב(*)
מעוניין לקבל חומר פרסומי